Посівна площа під олійними культурами в Україні у 2023 році може бути збільшена до 8,28 млн га, що на 3% перевищить показник роком раніше.
При цьому частка збиральної площі олійних може зрости до 98-99% проти 95% у 2022 році, пише АПК-Інформ.
Збільшення площ сівби у 2023 році в основному буде обумовлене скороченням площ під зерновими в цілому по Україні, а також станеться за рахунок звільнених у 2022 територій і стосуватиметься, як правило, соняшнику та сої.
Згідно з оновленим прогнозом аналітиків інформагенства “АПК-Інформ” у 2023 році потенціал виробництва соняшнику може збільшитися за рахунок розширення посівної площі до 5,3-5,4 млн га (+8-9% до показника 2022). При цьому значним фактором впливу буде виступати інтенсивність та швидкість розмінування деокупованих території, зокрема Херсонської та Харківської областей.
Врожайність соняшнику теж може збільшитися відносно попереднього року попри можливе скорочення внесень добрив, ЗЗР та ін., оскільки минулого року терміни сівби були значно зсунуті через війну, складнощі з доставкою посівного матеріалу та досить прохолодні погодні умови.
Таким чином виробництво соняшнику у 2023 році може збільшитись до 12,3 млн тонн (+12%), але залежатиме від подальшого розвитку воєнних дій, погодних умов та забезпечення посівним матеріалом.
Іншою олійною культурою, виробництво якої у 2023 році може збільшитися, є соя. За попереднім прогнозом аналітиків «АПК-Інформ», очікується розширення площі сівби під даною культурою до 1,6-1,7 млн га (+7% до 2022 року), що буде обумовлено високою ліквідністю культури, а також меншою залежністю від імпорту насіння в порівнянні з іншими олійними.
Водночас виробництво ріпаку у 2023 році може скоротитися в порівнянні з попереднім роком, але не суттєво. За попередніми оцінками, площа сівби під даною культурою може скласти близько 1,2 млн га, що на 18% нижче за показник попереднього року. Але враховуючи значні втрати посівних площ під ріпаком в Україні навесні 2022 року, внаслідок воєнних дій, площа збору у поточному році може скоротитися відносно показника 2022 лише на 1%.