Єврокомісія на прохання українського Уряду протягом серпня–жовтня виділить допомогу для малих с/г виробників. Цей процес перебуває на завершальній стадії і вже найближчим часом Мінагрополітики презентує нові програми підтримки для малих фермерів.
Про це повідомив перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький під час пресконференції в «Укрінформі».
Він розповів і про інші кроки, які наразі здійснюються для підтримки аграріїв в Україні.
Так, було створено Національну раду з відновлення України від наслідків війни, яка підготувала Проект Плану з відновлення України за напрямом «Нова аграрна політика», що був презентований під час Конференції з питань реформ в Україні (URC 2022) у Лугано. Документ окреслює трирівневу модель і містить план дій в аграрному секторі на період воєнного часу, післявоєнного відновлення та наступного етапу — розвитку. Його було ухвалено та взято за основу для втілення. Детальніше з Проектом можна ознайомитися за посиланням.
За словами Висоцького, з 1 липня запущена грантова підтримка від держави на переробне підприємство, для розвитку садівництва та на створення теплиць – у рамках двох останніх грантів буде виділено від 7 до 10 млн грн на кожного заявника.
«Для середнього бізнесу це вже непоганий старт, адже держава дає 70 % інвестицій», – підкреслив Перший заступник Міністра.
Він також прокоментував сфери, які є найбільш актуальними для аграріїв: збут продукції, її викуп державою або міжнародними партнерами, оподаткування, кредитування, забезпечення пальним.
«Два найскладніших напрями – це збут та викуп продукції. Усе, що ми заклали в нову аграрну політику, дасть позитивний ефект переробці, але це потребує декілька років, оскільки запуск спиртових, біогазових та інших заводів – це тривалий процес. Тому продукцію потрібно експортувати. Ми чекаємо офіційних результатів щодо підписаного Меморандуму за портами і паралельно працюємо над розвитком перевалок через західний кордон. Зрозуміло, на нові експортні можливості одразу ж відреагує ціна. Сподіваємось, що цього тижня для українських аграріїв будуть позитивні новини», – наголосив Тарас Висоцький.
Щодо оподаткування, то, за його словами, це складний компроміс, бо аграрії сплачують 90% саме місцевих податків. Тож, з одного боку, важливо підтримувати аграріїв, а з другого – мінімізація оподаткування буде значним ударом по бюджетах місцевих громад.