Вартість соняшнику зростатиме

0

У середньостроковому періоді ціни на соняшник будуть зростати. Цьому сприяє подорожчання соняшникової олії та ситуація на ринку «пальми» та сої.

Про це розповіла заступниця директора компанії ProAgro Group Марія Колесник, пише AgroPortal.ua.

Відповідно до її слів, урожай соняшнику в Україні цього року складе 14,3-14,5 млн тонн, а середня врожайність олійної культури очікується на рівні 2,15 т/га. Даний прогноз враховує як офіційну статистику, так і тіньовий сегмент.

«Якщо за офіційною інформацією, посівні площі в Україні становлять 6,2 млн га, то за нашими оцінками — 6,7 млн га. 750 тис. га — це ті посівні площі, які знаходяться в «тіні» та рік за роком не враховуються в статистиці. Але ми розуміємо — для того, щоб виробити та експортувати фактичні обсяги соняшникової олії, офіційно вирощеної сировини не вистачило б», — зазначила пані Марія.

На її переконання, експорт соняшнику прогнозується на рівні 125 тис. тонн, оскільки більшість врожаю традиційно піде на переробку. Водночас поставки закордон соняшникової олії впадуть на 1 млн тонн порівняно з минулорічним показником і становитимуть 5,35 млн тонн.

За словами Колесник, нещодавно вартість тони олії на умовах поставки FOB перетнула межу в 1000 $/т. Потім ціна трохи відскочила вниз і лише попереднього тижня знову піднялася. Відповідно, це впливає на закупівельні ціни соняшнику. Експортні ціни коливаються в межах 450-460 $/т. На внутрішньому ринку минулого тижня вони зросли на 3,5% – до 12700-13200 грн/т (EXW). Переробники пропонували 13500-14000 грн/т.

«Тенденція до зростання у середньостроковій перспективі збережеться. Хоча найближчі 2 тижні, поки йдуть жнива, збільшується пропозиція на внутрішньому ринку й ціни можуть трохи просісти», — сказала експертка.

Вона пояснила, що на ринку соняшнику фактично переробники є ціноформуючим фактором. Якщо зростатимуть ціни на олію, то вони без будь-яких перешкод зможуть купувати соняшник дорожче.

«До Нового року й далі ціни на соняшник будуть зростати. У першу чергу, це підкріплюється очікуваним зростання на ринку соєвих бобів. Підтримку також надають прогнози по зменшенню виробництва пальмової олії. Якщо вона почне дорожчати, то підтягне за собою соєву і соняшникову», — зазначила заступниця директора.

Єдиним стримуючим фактором може стати початок локдаунів, що вплине на вартість нафти.

«Якщо знову почнуться жорсткі обмеження для бізнесу на пересування, це різко скортить споживання бензину, дизелю, біопалива. А отже вплине на ціни всіх рослинних олій. Пандемія коронавірусу набирає обертів, вступають в силу нові обмеження. Спрогнозувати, що буде далі, важко» – підсумувала Марія Колесник.