Румунські замітки молодого агронома з України

0

Записала Ірина Корчагіна, конкурс «Кращий молодий агроном» (Україна)

Наприкінці серпня переможець «Польової БОРНІ 2019» (практичної частини конкурсу «Кращий молодий агроном 2019») Василь Безкоровайний у складі української делегації долучився до Crop Impact Tour компанії Corteva Agriscience у Румунії.

Після повернення молодий фахівець, який працює головним агрономом у ТОВ «Поділля Плюс» на Хмельниччині, поділився враженнями від поїздки з оргкомітетом конкурсу «Кращий молодий агроном».

Румунські замітки молодого агронома з України

Українська делегація, в складі якої був Василь, налічувала 8 осіб, всього ж у міжнародному турі, крім наших співвітчизників, було більше 30 фахівців, зокрема з Угорщини, Болгарії та Румунії, які працюють у компанії Corteva. Кроп тур мав на меті ознайомити учасників із новими селекційними напрацюваннями кукурудзи бренда Pioneer® компанії Corteva під керівництвом керівника дослідницького напрямку по кукурудзі Йозефа Томасіча, оцінити їх у польових умовах в різних регіонах країни, та виділити найперспективніші й, звісно, поділитися між собою практичним досвідом.

Протягом двох днів група відвідала та оглянула дослідні полігони в трьох локаціях у Румунії за різних ґрунтово-кліматичних умов. На кожній були висіяні гібриди кукурудзи компанії Corteva та інших насіннєвих компаній у чотирьох повтореннях, з однією густотою і строками висіву. «Нашим завданням було оглянути й оцінити гібриди кукурудзи із використанням відповідних журналів-схем, які ми отримали. Я думаю, проінспектували приблизно 200 ділянок, – розповідає Василь Безкоровайний. – Ми оглядали рослини, радилися, ставили певну кількість плюсів кожному гібриду. Оцінювали кількість рядів, виповненість, наливання, ураженість хворобами, зокрема сажкою, чи вистачило вологи. Багато було нових гібридів, які ми не знали, й навіть не мали інформації про їхнє ФАО. Більша частина оглянутих гібридів не зареєстрована в Україні».

Румунські замітки молодого агронома з України

Перед роботою на ділянках учасники кроп туру отримали настанови та інформацію від селекціонера. Після закінчення роботи на кожній локації представник кожної країни ділився власними враженнями від побаченого. До речі, українську делегацію очолював категорійний менеджер Руслан Ткачук. Потому разом обговорювали і порівнювали результати.

Румунські замітки молодого агронома з України

Регіон, де оглядали першу локацію, поблизу міста Константа, переможець «Польової БОРНІ 2019» прирівнює до погодно-кліматичних умов нашого Криму, оскільки обидва регіони розташовані в одній географічній широті. «Нинішній рік у них теж видався сухий, потенціал посівів кукурудзи у полях я би оцінив приблизно на рівні не більше 5 т/га у тому регіоні, оскільки культури відчутно потерпають від посухи», – розповів пан Василь.

Також робоча група туру відвідала насіннєвий завод Corteva поблизу Бухареста.  Молодий агроном Безкоровайний був вражений технологічним рівнем обладнання, тож тепер має намір побувати на насіннєвому комплексі компанії у с. Стасі Полтавської області в Україні, адже за відгуками співробітників компанії почув, що український завод є ще кращим за румунський.

На локації поблизу насіннєвого заводу в Румунії, крім роботи з оцінювання перспективних гібридів, міжнародні агрономи оглянули ділянки гібридизації та ознайомились із процесом розмноженням кукурудзи. До речі, у Румунії насіння кукурудзи бренду Pioneer® від Corteva є лідером ринку із часткою 36% і займає 4–5 місця у сегменті насіння соняшнику. На відміну від України, де віднедавна можна купити насіння кукурудзи Pioneer® напряму в компанії Corteva, в Румунії всі продажі доступні лише через дистрибуційну мережу.

Румунські замітки молодого агронома з України

Василь Безкоровайний дуже позитивно оцінив нові цікаві гібриди кукурудзи, які ще не зареєстровані у нас. «Можливо, вони будуть перспективні для України. В Румунії на ділянках як ми відвідали, було продемонстровано нову лінійку гібридів кукурудзи AQUAMax® другого покоління із значно сильнішими показниками урожайності (+3 -7 %), вологовіддачі й посухостійкості», – ділиться враженнями головний агроном «Поділля 2000».

За словами пана Василя, у Румунії завдяки інвестиціям Європейського Союзу дуже розвинене зрошення (крапельне та дощування) як насінницьких, так і товарних посівів. Зокрема, поливні машини за один раз можуть забезпечити вологою шар ґрунту до 30 мм. Два-три таких поливи за сезон можуть суттєво підвищити врожайність – на 3–4 т/га. «Порівнюючи з нашими умовами у центральних та західних регіонах, хочеться зазначити, що у нас кращі умови й ми маємо ліпші ґрунти», – міркує агроном Безкоровайний. Також, за його спостереженнями, відчутними є інвестиції ЄС у механізацію сільгоспвиробництва, чого, на жаль, в Україні немає.

Основні вирощувані у Румунії культури: кукурудза, соняшник, пшениця, ячмінь, ріпак. Обсяги посівів коригують залежно від погодних умов. Приміром, у минулому році засіяли 800 тис. га ріпаку, через посуху залишилось менше 200 тис. га.

Румунські замітки молодого агронома з України

Під час поїздки також відвідували фермерів, які розмножують кукурудзу Pioneer® на договірних умовах. «Цікаво було дізнатися про дотації. Фермерські господарства Румунії отримують від держави або ЄС в середньому 160 євро/га. Якщо вирощують цукрові буряки, то сума гектарних виплат становить 700 євро/ США/га. Залежно від замовлення продукції для вирощування сума дотацій ЄС може коливатися: 160 євро/га за пшеницю, 250 – за ріпак», – розповідає молодий агроном. У такий спосіб фермер мотивований вирощувати конкретну культуру. «Трохи вирощують сої у західних регіонах Румунії, ближче до Карпат, де клімат подібний до нашого, там зазвичай більше вологи. Також бачили там посіви картоплі. А на решті території – посуха, щоправда, завдяки зрошенню середня врожайність товарної кукурудзи становить 10–15 т/га», – веде мову він.

Поцікавився фахівець і структурою тамтешніх господарств. Найбільший холдинг має земельний банк 56 тис. га. Наступний після нього – 40 тис. га. А далі йдуть 3–5–7–10 тис. га. А також є багато невеликих фермерів із земельним банком 300–500–1000 га.

«У поїздці дізнався багато нового про технології вирощування, правильний добір гібридів, який має базуватися на тому, які ґрунти та клімат у регіоні, адже щоб успішно працювати, треба насамперед правильно обрати насіння», – резюмує побачене Василь Безкоровайний, переможець «Польової БОРНІ 2019», практичної частини конкурсу «Кращий молодий агроном 2019».