Озимий ячмінь на АгроАренах «Байєр»

0

На АгроАрені Південь озимий ячмінь є невід’ємною культурою сівозміни. Попередником його цьогоріч була озима пшениця. Кожен із досліджуваних варіантів мав свої переваги та особливості застосування. Високу ефективність у контролі спектра хвороб, що зберігаються на насінні та в ґрунті, показав трикомпонентний протруйник Ламардор® Про. Окрім протіоконазолу та тебуконазолу, дія продукту на гельмінтоспоріозні інфекції підсилена новою діючою речовиною флуопірам, 20 г/л.

У дослідах під урожай 2014 року 9 листопада внесли Гроділ® Максі, 0,1 л/га на всій площі. Цей захід забезпечив чистоту посівів від бур’янів протягом усього періоду вегетації.

Тепла й волога осінь 2013 року сприяла доброму розвитку рослин – 3 – 5 пагонів кущення мав озимий ячмінь до входження в зиму. Потому неодноразово протягом грудня до першої половини січня ячмінь був на межі відновлення вегетації. Водночас через низьку температуру частина посівів в регіоні загинула. Весняне відновлення вегетації почалося з перших чисел березня.

Догляд за посівами у всіх трьох варіантах досліду полягав у дворазовому внесенні фунгіцидів, застосуванні рістрегулятора та захисті культури від шкідників. На двох варіантах – першому та другому, внесли Фалькон®,0,6 л/га, на третьому – Авіатор® Xpro, 0,4 л/га. Системна дія фунгіцидів на фоні інтенсивного розвитку рослин уже за 3 – 4 дні показала свою ефективність.

.Помітно вирізнялися в масиві ділянки зі внесенням Авіатор® Xpro. Діюча речовина , біксафен, що входить до складу препарату, забезпечує чіткий контроль гельмінтоспоріозних плямистостей, іржі та значно підсилює процес фотосинтезу в рослині. Особливість застосування Авіатору® Xpro була представлена в третьому варіанті. Цього разу зареєстрована норма 0,8 л/га була розділена на дворазове внесення 0,4 + 0,4 л/га. Рослини мали задовільний стан до моменту збирання, навіть після проходження комбайну стерня залишалася майже зелена.

Оскільки культура схильна до вилягання, то отримання гідного врожаю неможливо без штучного регулювання процесів росту стебла. Внесений у баковій суміші з фунгіцидом по підпрапорцевому листку (24 квітня) Церон® помітно скоротив останнє міжвузля, сприяв його потовщенню і, звісно, збереженню колосу до збирання.

Проблему наявності на посівах попелиць (Schisaphis graminum) та клопа шкідливої черепашки (Eurygaster integriceps) зняли інсектицидом контактно-системної дії Коннект® у нормі 0,5 л/га у фазі колосіння культури.

таб 1

Озимий ячмінь був посіяний в останні дні вересня з нормою висіву 4 млн шт. схожих насінин/га.  В зиму ячмінь входив з коефіцієнтом кущення 4,2. Завдяки «теплим вікнам» життєдіяльність ячменю не припинялась навіть упродовж зимового періоду, підтвердженням тому була наявність молодих кореневих волосків, які виявили на ячмені, під час обстеження 16 січня.

Підживлення азотними добривами було проведено у два етапи. Перший раз 28 лютого внесли  аміачну селітру з розрахунку 65 кг д.р./га. Другий раз підживили 9 квітня  з нормою 35 кг д.р./га.

Подальші дії полягали у контролі хвороб і шкідників ячменю. Під час обстеження посівів у фази починаючи з кущення до початку виходу в трубку виявили борошнисту росу (Erysiphe graminis) – 10%, ринхоспоріоз (Rhynchosporium secalis) – 5%, сітчасту плямистість (Drechslera teres) – 3%. Оскільки хвороби починають прогресувати на рослинах озимого ячменю з ранньої весни, першу фунгіцидну обробку провели в період з кінця кущення до початку виходу в трубку (ВВСН 30). Зважаючи на захисну дію препаратів у межах 16–24 днів, вдруге обробили  в фазі появи підпрапорцевого листка (ВВСН 37).  Серед випробовуваних систем фунгіцидного захисту гідно показав себе варіант із дворазовим застосуванням Авіатор® Xpro: добрий контроль плямистостей листя, тривалий період захисту на фоні яскраво вираженого «зеленого ефекту» ось ті якості, якими можна охарактеризувати цю систему.

Одночасно з фунгіцидами внесли препарат  Церон® у нормі 0,7 л/га для запобігання виляганню посівів.

таб 2