Обережно обробляємо роговий зародок. Як це відбувається

0

Ульріке Бауер, Ян Хармс, Томас Екль, Баварське регіональне управління сільського господарства; Даніель Мене, Андреас Рандт, Баварська служба здоров’я тварин (Німеччина)

Для теляти випалення чи видалення рогового зародка означає стрес і біль. Аби мінімізувати негативну дію на організм та виконати цю роботу якісно, перед процедурою тварині слід дати заспокійливе й знеболювальне.

У Німеччині обробка рогового зародка без анестезії, згідно з Законом про захист тварин, дозволена лише до 6-тижневого віку. З 2015 р. телята обов’язково мають отримувати знеболювальний та седативний засоби. Так процес декорнуації (знероження) проходитиме для них якомога безболісніше.

Різні види медикаментозного лікування

В одному дослідженні Служби здоров’я тварин і Управління сільського господарства в Баварії на 6-ти досліджуваних групах вивчали різні види медикаментозного лікування для обробки рогового зародка. Дослід проводили на телятах різних віку та порід (загалом 493 гол.).

  • Група А: седація/знеболення/охолоджувальний спрей/знероження
  • Група B: седація/знеболення/знероження
  • Група C: седація/знеболення/місцева анестезія/знероження
  • Група D: знероження без зменшення болю
  • Група E: контрольна група без медикаментів, лише фіксація та застосування не розігрітого, холодного приладу
  • Група F: даванка медикаментів без подальших маніпуляцій.

Щоб оцінити протікання окремих процесів, спостерігали за всіма телятами згідно з наданим формуляром, де, відповідно, фіксували всі дані: параметри здоров’я (температура тіла, випадки проносів тощо), зміни у поведінці під час пиття води та у фіксований період часу (ПЧ). Додатково брали 4 проби слини від кожного теляти у фіксований ПЧ для визначення вмісту кортизолу. Адже відомо, що кортизол виділяється в організмі зазвичай за стресових ситуацій і може слугувати сигналом критичного стану тварини: приміром відчуття болю внаслідок проведення певних маніпуляцій.

1 ПЧ: -0,25 год до знероження

2 ПЧ: одразу після знероження

3 ПЧ: 0,75 год після знероження

4 ПЧ: 24 год після знероження.

Для порівняння рівня стресу в телят різних груп оцінювали зміни показників вмісту кортизолу з 1 ПЧ до 3 ПЧ. На рисунку представлений коефіцієнт (кратне концентрації кортизолу) зміни середнього рівня кортизолу в організмі теляти. Вміст кортизолу в групі D збільшився більше ніж уп’ятеро. Видалення рогового зародка у цих телят без місцевого знеболювання призводило до сильнішої стресової реакції організму (α= 0,05) порівняно з іншими групами тварин. У телят груп А, В і С, які, відповідно, отримувати заспокійливе та знеболювальне перед проведенням процедури, ці показники зростали лише вдвічі-тричі. При цьому дані груп А і В не дуже різнилися від даних групи С, яка додатково отримувала ще й місцеву анестезію.

Ці результати свідчать про те, що застосування заспокійливих та знеболювальних препаратів так само позитивно впливає на самопочуття телят, як і, власне, додаткова місцева анестезія, яку, однак, має виконувати лише ветлікар. До речі, у групі Е – контрольній – рівень кортизолу до 3 ПЧ не підвищився.

Обережно обробляємо роговий зародок. Як це відбувається

Знерожувати раніше

Під час видалення рогового зародка навколо нього термокаутером випалюють кільце, втім, іноді на практиці роговий зародок виколупують, цю операцію також називають знероженням. Щоправда, за такого методу залишається велика рана, оскільки сам процес декорнуації триває довше, аніж видалення рогового зародка термокаутером. Тому більш щадним процесом вважають видалення/випалення рогового зародка. При цьому важливо контролювати відділення тканин навколо нього. Варто ретельно видалити всі залишки рогового відростка, щоб не утворювалися нові корінці тканин, адже це може призвести до повторного росту рога. Також розмір головки термокаутера має бути достатнім, а особливо глибина паза для рогового зародка, аби можна було повністю прибрати тканини навколо нього. Деякі прилади (наприклад із акумулятором) мають неглибокий паз, тому призначені для видалення маленьких рогів (у маленьких телят).

Та у проведеному дослідженні встановили дуже велику різницю в розмірах рогових зародків кожної тварини. Тому покладатися лише на рекомендації від виробника щодо віку тварин не варто. Також, якщо рогові зародки частково не прощупуються у телят до 2-тижневого віку, знероження в цей період все ж рекомендують. Передусім важливо зрізати волосяний покрив навколо рогового зародка, тоді його буде ліпше видно. А знероження буде проведено на «правильному» місці.

Робочі кроки знероження

Довід проекту показує, що знерожувати слід лише здорових тварин, аби додатково не навантажувати їхню імунну систему. Для седації, залежно від маси тіла, дають внутрішньом’язово 0,7–1,0 мл ромпуну (д.р. ксилазингідрохлорид). Для зменшення відчуття болю додатково вводять 1,5 мл метакаму (д.р. мелоксикам) підшкірно. Для кожного теляти слід використовувати нову канюлю, а необхідні медикаменти – згідно з інструкцією.

Якщо після давання медикаментів теля на деякий час залишити у спокої, то в такому разі ліки діють найліпше. Хедлоки біля кормового столу або подібні отвори мають бути обов’язково зачинені, аби вони не стали причиною задушення теляти під дією заспокійливого засобу. Важливо уважно слідкувати за періодом дії медикаментів. Одразу після введення медикаментів вмикають секундомір на 15 хв, аби вчасно розпочати процес декорнуації. Важливо, залежно від приладу, що використовують у господарстві, враховувати тривалість його розігріву. Тобто за фази розігрівання 5 хв, прилад слід увімкнути вже через 10 хв після даванки медикаментів.

Перед знероженням роговий зародок обстригають. Під час його випалення прилад прокручують. Так він легше входить та випалює тканини, утворюючи суцільне кільце навколо рогового зародка. Важливо контролювати чи добре, начисто, випалена тканина навколо рога, якщо ні – процедуру повторити. Після декорнуації рану обробляють дезінфікувальним засобом. Телят кладуть на груди, бажано у затінку подалі від вологи та протягів (залежно від погоди). У день проведення знероження телят варто частіше оглядати, аби впевнитись у їхньому доброму самопочутті.

Тривалість дії седації різниться у кожної тварини (від 1 до 3 год). Процедура видалення має бути так інтегрована в розпорядок денний, щоб телята не пили молоко відразу після або перед нею. Щодня стан ран слід контролювати (найпростіше це робити під час споживання телятами молока), і якщо виникає запалення – обробляти їх.

Оскільки даванка заспокійливих і знеболювальних перед проведенням знероження пов’язана із певним плануванням за часом (15 хв час реакції медикаментів), вводити ліки слід не більше двом-трьом телятам, аби дотриматися часових рамок.

Обережна процедура

Видалення рогового зародка телятам під дією заспокійливих і знеболювальних препаратів спричинює значно менший стрес як для тварини, так і для працівника, та й сама процедура стає менш травматичною, небезпечною й обтяжливою. А оскільки теля не пручається – процес знероження протікає швидко та акуратно.