5% річних за кредити на землю були б прийнятними умовами для фермерів

0

Держава повинна розглянути можливість коменсації фермерам відсоткової ставки на кредити під купівлю землі.

Таку думку на круглому столі «Як стимулювати і диверсифікувати діяльність підприємств аграрного сектору України?» висловив голова Всеукраїнського конгресу фермерів Іван Слободяник, пише AgroPortal.ua.

«Історія з кредитуванням малих фермерів постає в такому трикутнику – при наявності Фонду гарантування кредитів, при ціні землі $1500 за гектар і при можливості коменсації, щоб ставка річних у гривні не перевищувала 5%», – порахував експерт.

Він вважає, що при таких обставинах аграрії безстрессово могли б входити в купівлю землі під заставу цієї ж землі.

«Кредит на 10 років під 2% в доларах і 5% в гривні буде підйомним. Особисто я б на це пішов. Я зберіг би рентабельність і ставав повноцінним власником і господарем на землі», – пояснив Слободяник.

Його підтримав і засновник виробничого кооперативу «Як бджола» (Львівська область) Олег Бачинський.

«Малим фермерам важко конкурувати в залученні фінансів з великими компаніями.  Тієї ж програмою 5-7-9 я не скористався, бо банк погодив мені кредит на трактор з першим внеском в 50% від вартості. Це занадто багато», – сказав виробник.

Водночас 5% річних і 15-20% першого внеску були б прийнятними умовами.

«Банки вважають невеликих фермерів більш ризикованими, але треба враховувати й інші фактори.  Наприклад, у нашому кооперативі 160 членів.  Одна справа, коли виплату кредиту забезпечує одна людина, а інша – коли є ціле об’єднання.  Вони повинні трактуватися як менш ризиковані», – додав він.