Digital farming, зелені технології та роботизація рослинництва – Agritechniсa 2017

0

Чим пояснити бум відвідування виставки Agritechniсa цього року? Адже понад 450 000 фахівців, фермерів, бізнесменів, журналістів побували в Ганновері протягом 12–18 листопада. Мабуть, таки зацікавленість в інноваціях та можливість дібрати оптимальний набір техніки для господарства з будь-якого куточку світу.

Організатори говорять про 100 000 іноземних гостей. Із них близько 1% – українці! Кількість іноземних учасників теж зросла – аж до 60%. Українські компанії, а їх було 17, вже нікого не здивували. Наприклад,  «Лубнимаш», виробник обладнання для зберігання зерна, вже не вперше бере участь у виставці й цього року відзначає високу цікавість європейських фермерів до українського виробника – висока якість за помірну ціну! Представники Lozova Machinery теж задоволені роботою виставки – адже за перші дні отримали 6 замовлень на Ducat 5.

Досить потужним був стенд канадських виробників, які представляли машини для ґрунтообробітку, кормозмішувачі, жатки (Supreme, Bourgout, MacDon). Якість машин досить висока, основне питання для європейців – вартість транспортування…

Географія учасників виставки дуже розширилась і цьогоріч уперше був представлений індійський виробник тракторів – Махіндра&Махіндра.

Рішення для Digital farming

Цього року понад 80% продуктів у своїй основі мають ідеї цифрових рішень. Причому якщо раніше пристрої давали змогу накопичувати дані після будь-якого проходу машини полем чи то під час оранки, чи то під час збирання врожаю і ці супутникові карти полів було важко інтерпретувати. То сучасні програмісти пропонують велику кількість програмних продуктів, які консолідуватимуть дані ISOBUS, наприклад, результати сканування ґрунту та аналізу відібраних механічно проб плюс супутникові знімки. А найголовніше, що фермерам буде простіше користуватися такими продуктами завдяки зрозумілішому інтерфейсу, простішій подачі інформації і навіть можливо буде моделювати певні рішення на основі даних за кілька років. Назвемо лише декілька технологічних рішень, які вельми полегшать роботу сучасного аграрія – це й Vital Fields від The Сlimate Corp, My Data Plant від Kleffmann Group, Xarvio від Bayer, Trimble із новим дисплеєм тощо. Маючи вільну хвилину, керівник господарства може переглянути стан кожної ділянки онлайн просто у власному смартфоні завдяки використанню даних як мінімум трьох супутників.

Багато також говорили про зберігання даних у «хмарах». Та це ще досі неврегульоване законодавчо, а від широкого застосування таких сховищ фермерів відлякує питання захисту даних.

«Вкалывают роботы…»

Програмісти взяли аграрну галузь у тісне кільце, а чим же дивували інженери та винахідники? Наразі електроніка та сенсори відіграють дедалі важливішу роль у захисті рослин, причому акцент робиться на суперточній обробці кожної рослини. Варто згадати Claas CULTI CAM та JOHN DEERE Autotrack Implement Guidance. Поряд із роботами-прототипами для механічної та хімічної боротьби з бур’янами були представлені дрони та GPS-системи. Викликали пожвавлений інтерес відвідувачів також автономні польові роботи, як-от: BoniRob від Bosch та Amazonene-werke, Bayer та Bosch зі Smart Spraying Solutions, Fendt зі своїм Xavier (відомим також як Mars). До речі, цей симпатичний малюк (важить усього 40 кг, працює на електроприводі) може висівати з високою точністю, приміром, кукурудзу. «Флот»? із 15 одиниць здатний замінити 8-метрову сівалку, продуктивність приблизно 2 га/год.

А от для присадибної ділянки кожному би згодився роботизований навантажувач IMP від Weidemann. У нього можна помістити корм для тварин і автоматично його роздати. Перевезти щось важке. Якщо раніше треба було штовхати важкого возика поперед себе, то IMP може слідувати за господарем і зупинятися, коли «побачить» перешкоду.

«Зелені технології»

Майже кожна «поважна» корпорація розробила і представила трактори, навантажувачі з електроприводом. Упевнена, що подібні машини скоро стануть основними помічниками у комунальному господарстві та для роботи на невеликих фермах, а особливо у приміщеннях. Е-версії мають потужність 100–150 к.с., працюють по 4–5 год, заряджаються від напруги 220 кВт (7 год). Утім, можна не чекати повного розряджання пристрою й вмикати його на підзарядку за кожної нагоди – під час обіду чи перерви водія. Переваги очевидні: електрика дешевша за дизель, особливо якщо є власне її виробництво (сонячні батареї/солари, біо…). Батарея в середньому працює 1100 циклів. Потрібно менше запчастин та витратних матеріалів, як-от фільтри, оливи тощо. Е-навантажувач представили компанії Kramer, Fendt та New Holland.

Світ без голоду

Під таким гаслом пройшла низка заходів щодо механізації сільгоспвиробництва країн, де сучасні продуктивні, але дорогі технології просто недоступні фермерам. Тож розробники підготували рішення, щоб у майбутньому країни Африки годували світ! Так, Мартін Рігенхаген, президент корпорації АГКО, розповів про спеціальний проект у Замбії, де створили навчальну ферму на 150 га неподалік від Лусаки, щоб донести технології ефективного землеробства на цей континент. Дрібних фермерів навчатимуть основам агрономії та механізації. Великих – точному землеробству, вмінню управляти спеціалізованими тракторами та комбайнами. У подібні проекти планують інвестувати 100 млн доларів.

До купівлі техніки готові!

На ринках центральної Європи стався серйозний перелом. Стійке зростання цін на молоко позитивно вплинуло на ситуацію в Польщі. Ринок Німеччини теж демонструє зростання – на 3%. Франція, яка є основним імпортером німецької техніки з річним обсягом імпорту до 1 млрд євро, дає надії на зростання на 2018 рік.

За результатами опитування DLG, 2/3 відвідувачів готові протягом двох років інвестувати в нову техніку та технології. Причому поляки, британці та німці планують купувати трактори, а зернозбиральні комбайни – росіяни та поляки. У ґрунтообробіток інвестуватимуть українці, німці та французи.

Асоціація виробників сільгосптехніки VDMA вважає, що на ключових світових ринках спостерігається впевнене зростання. Про це говорив управляючий директор асоціації д-р Бернд Шерер. Зокрема, він озвучив, що темпи зростання виробництва у 2017 році становлять 6% (до 7,6 млрд євро), наступного року, ймовірно, не менше 4%. 80% менеджерів вважають 2017 рік успішним. Кількість передзамовлень свідчить про те, що вдасться сягнути планки виробництва 100 млрд євро!

Найбільше зростання демонструють два «важковаговика» – Росія та Україна, котрі забезпечили стійкий та високий рівень замовлень через рекордні врожаї – плюс 20–30%. Ринки Північної Америки теж викликають більше оптимізму, ніж раніше. Великі виробники задоволені об’ємами продажів зернозбиральних комбайнів та потужних тракторів у Канаді, а от у США ситуація трохи складніша. Оскільки в Китаї ціни на пшеницю та кукурудзу останні три роки лишалися на дуже низькому рівні, то ситуація з купівлею нової техніки там стабільно неактивна. А виробництво сої неконкурентоздатне порівняно з США та Бразилією. Через субсидії запаси машин достатньо великі, тому нове інвестування під питанням.