Більше м’яса завдяки збалансованій годівлі

0

Карін К. Тафернер, редактор Landwirt (Австрія)

Перекислення (ацидоз) рубця – проблема номер один у відгодівлі великої рогатої худоби. Постійно перевіряйте, контролюйте раціон, аби вчасно оцінити ситуацію й уникнути ризику виникнення ацидозу у відгодівельного молодняку та збільшити добові прирости.

Як технолог, ви добре знаєте свою худобу, адже ви щодня її годуєте. Та як часто при цьому замислювалися, чи насправді корм повністю задовольняє потреби тварин? Зокрема, під час інтенсивної фази відгодівлі, коли використовують висококонцентровані раціони, перекислення (ацидоз) рубця може спричинити гірше споживання корму тваринами та призвести до низьких приростів.

Рубець – найбільша частина системи передшлунків худоби. Мікроби, що містяться там (бактерії, гриби тощо) інтенсивно задіяні у перетравленні компонентів корму. Аби вони могли повністю розщепити поживні речовини, що є у раціоні, кислотність рубця не має збільшуватися. Мікроби найефективніше працюють за рівня рН 6,5. Коли рівень рН падає нижче 5,8 – виникає гострий ацидоз рубця. Розщеплені поживні речовини всмоктуються ворсинками рубця. За підгострого ацидозу рубця (впродовж дня рН менше 6,2) ворсинки рубця стають коротшими. Тому в такої худоби менший потенціал для ідеального росту та розвитку.

Оцінка ризику ацидозу

  1. Оцінювання тварин. Під цим поняттям розуміють спостереження жуйної активності тварин, заповнення рубця та тривалість часу лежання. Худоба, що зазвичай лежить мало, рідко відригує жуйку, тож рубець недостатньо наповнений, має ознаки ацидозу. Такий стан тварини можна порівняти з виникненням печії у людини.
  2. Жуйна активність. Нижній показник здорового стану рубця худоби в стаді – якщо переважна частина лежачих тварин має в цей час жуйку. Так, у групі з 10 корів, які перебувають на відпочинку, мінімум 6 після кожного проковтування приблизно 50 разів мають прожувати спожитий корм.
  3. Заповнення рубця. За ступенем заповнення рубця можна визначити рівень споживання корму кожної тварини. Для цього через 2 години після основного роздавання корму огляньте тварину з лівого боку ззаду: наскільки виражена западина голодної ямки. Рубець у тварин міститься з лівого боку. За ідеального споживання корму поперекові відростки хребта через наповнення голодної ямки візуально не виступають. Шкіра на животі натягнута. Перехід від боку до ребер непомітний.
  4. Оцінювання гною. Ацидоз рубця зазвичай супроводжується виділенням м’якого, клейкого калу. У хворих тварин часто забруднюються стегнові кістки. За допомогою промивання фекалій крізь сита легко визначити ефективність роботи рубця. Для цього використовуйте сита з розміром вічок 2 і 5 мм. Зберіть кал та промийте його крізь сита. У ситі з розміром вічок 5 мм має лишитися якомога менше непромитих часточок, а з вічками 2 мм – максимально 20% твердих часток. Щонайменше 60% має пройти крізь обидва сита. І якщо саме на ситі з більшими отворами наявні неперетравлені часточки корму (наприклад зерна кукурудзи), це означає, що норма пасажу (проходження корму ШКТ) зависока. Це може бути зумовлене, з одного боку, великим вмістом зернових у раціоні, нестачею легкодоступного азоту або слабко розвиненим рубцевим матом (через недостатню кількість структурованих волокон у кормі!). Неперетравлені часточки корму в калі можуть свідчити й про те, що під час кормоприготування подрібнення його складових було недостатнім. Обов’язково записуйте результати промивання калу, аби потім за переведення тварин на інший раціон порівнювати їх.
  5. Перерахунок раціону та аналіз корму. Віддайте на дослідження основний корм господарства і перевірте ретельно склад ваших раціонів. Так можна визначити й усунути дефіцит енергії або білка.
  6. Коробки, інші сита для аналізу корму. З ними ви можете визначити довжину часточок основного корму вашого раціону. Звертайте увагу на те, що частки, які там містяться, можуть бути довші ніж 6 мм, навіть розміром 15–20 мм. Лише так може бути створений стабільний рубцевий мат, що забезпечує оптимальний пасаж корму шлунково-кишковим трактом. Якщо в кормі міститься мало часточок розміром понад 15 мм, скорочуйте час змішування корму в кормозмішувачі або оптимізуйте довжину нарізки під час скошування/збирання врожаю.
  7. Кровотечі. Ознакою ацидозу бувають кровотечі на рогах і копитцях. У тварин із підгострим перебігом ацидозу часто діагностують такі захворювання копитець, як ламініт. Утім, варто знати, що ці проблеми виникають через наявність токсичних продуктів розпаду, що з’являються в рубці внаслідок перекислення корму. Ці гістаміни послаблюють імунні функції організму та руйнують кліткову тканину, що, своєю чергою, призводить до кровотеч. В одному італійському господарстві, яке спеціалізується на відгодівлі бугайців породи шаролє, вимірювали рівень рН рубця за допомогою сенсора. Ті тварини, чий рівень рН рубця протягом періоду відгодівлі більше 3 днів залишався нижче 5,8, мали значно темніші роги.

Так ви попередите ацидоз

  • За приготування корму звертайте увагу на те, що давати концкорми бажано маленькими дозами. Тобто ліпше мало, проте часто – такий оптимальний принцип правильної даванки концкорму. Достатньо структурована кормосуміш – найліпша профілактика ацидозу. За згодовування тваринам повнозмішаного раціону рівень рН коливається значно менше (див. рис.)
  • Компоненти грубого корму сприяють кращій структурованості раціону, що важливо для створення розвиненого рубцевого мату. Тож під час відгодівлі худоби не слід забувати про обов’язкове введення в раціон тварин сіна й соломи. Так ви можете запобігти високій швидкості проходження корму травним трактом. До того ж це сприятимете роботі бактерій, що розщеплюють сиру клітковину, які, порівняно з мікробами, що розщеплюють крохмаль, виробляють менше кислих продуктів розпаду. Третім позитивним додатковим ефектом від згодовування сіна чи соломи є інтенсивне відригування тварин, що стимулює посилене слиновиділення. Слинний секрет містить бікарбонат натрію, що має буферну дію щодо кислот у рубці.
  • Для худоби на відгодівлі застосовуйте спеціальні мінеральні корми, які містять багато магнію і бікарбонату натрію (соди), тобто буферних речовин. Адже вони найліпше задовольняють потреби відгодівельної худоби. Деякі спеціальні суміші мінеральних речовин додатково містять живі дріжджі. Відомо, що за інтенсивної відгодівлі за допомогою живих дріжджів можна в рази знизити ризик виникнення ацидозу. Дослідження показали, що за даванки тваринам мінерального корму із живими дріжджами рівень рН рубця можна підвищити на 0,3 пункти. І цього було достатньо: якщо за 36 днів він падав до 5,8, то лише на 1 день. А добові прирости попри короткочасне коливання цього  показника протягом усього періоду відгодівлі були на 200 г вище звичних.