Яким був 2016 рік для вітчизняного агросектору

0

Журнал Agroexpert запитав представників аграрного сектору, профільних організацій, компаній-виробників основних та оборотних виробничих засобів про досягнення та результати року, який закінчується та якими є очікування на наступний.

Володимир Лапа, голова Держпродспоживслужби:

2

– Саме цього року Держпродспоживслужба нарешті відбулася. Зокрема, зроблено практично всі організаційні кроки для функціонування служби, як-от: сформовано центральний апарат, запрацювали всі без винятку територіальні органи Держпродспоживслужби, практично завершені всі конкурсні процедури з призначення керівного складу Служби на всіх рівнях, проведено серію навчань для наших фахівців, а за результатами навчальної програми для майже 500 державних інспекторів із безпечності харчових продуктів 318 аудиторів отримали сертифікати системи HACCP.

Окремо хотів би зупинитися на питаннях диверсифікації ринків збуту для української продукції. Сьогодні експортувати на ринки ЄС мають право 277 вітчизняних підприємств, із них 97 – виробляють харчову продукцію, решта – продукцію нетваринного походження. Досягли успіхів на ринках Азії, зокрема Китаю, Америки, Африки. На початку грудня Держпродспоживслужба та компетентний орган Арабської Республіки Єгипет погодили форму ветеринарного сертифікату на експорт української яловичини до цієї країни. А з липня Україна експортувала 10 627,8 тис. т пшениці і 1929,6 тис. т олійних культур.

Утім, були не лише досягнення: ми зіткнулися і з певними викликами – АЧС, пташиний грип і загроза потрапляння на нашу територію вузликового дерматиту ВРХ. Ці проблеми змусили переглянути пріоритети щодо епізоотичного благополуччя країни – не можна мати здорових людей і стабільну економіку без вжиття належних протиепізоотичних заходів, насамперед профілактичних, і, зрозуміло, без відповідного фінансування.

Загалом, наш шлях лише розпочався, він потребує значних зусиль, терпіння, рішучості та волі до реалізації поставлених завдань. І це, повірте, у нас є!

Ольга Трофімцева, заступник міністра аграрної політики з питань євроінтеграції:

2

– Одним із головних завдань для Мінагрополітики та для мене, як заступника міністра, в рамках розроблених реформ «3+5» є диверсифікація українського аграрного експорту та розвиток зовнішніх ринків.

За 10 місяців 2016 р. експорт аграрної продукції становив 40% усього експорту України, а це понад $ 11 млрд. Головними експортерами для нас стали країни Азії з часткою 45,7%, ЄС – 27,8%, Африки – 15,3%, СНД – 8% та США – 0,3%. 277 українських аграрних підприємств отримали дозвіл на експорт своєї продукції до країн ЄС. Із них 97 –виробляють харчову продукцію, а 180 – нехарчові продукти тваринного походження. Сподіваюсь, що кількість підприємств, які отримають «єврономера» значно збільшиться, особливо серед виробників соків, кондитерських виробів та органічної продукції, переробників овочів і фруктів.

Європейська комісія прийняла рішення збільшити квоти на такі товари, як: мед, оброблені томати, виноградний сік, крупи та оброблене зерно, пшениця і борошно, кукурудза й ячмінь. Якщо це рішення підтримає Європарламент та країни – члени ЄС, то українські виробники отримають додатково щорічно майже $ 200 млн.

Значний попит серед європейських споживачів цього року мала українська органічна продукція. Ми працюємо над створенням реєстру українських виробників органічної продукції. Для налагодження прямих контактів для бізнесу провели двосторонній бізнес-форум із Туреччиною, для вивчення і відкриття нових експортних ринків представники агросектору з торговою місією відвідали Кенію та Танзанію. Триває робота щодо імплементації законодавства ЄС в агропромисловому секторі, до грудня 2017 р. передбачено виконання 44 актів ЄС, близько 35% із них вже імплементовані на рівні законодавчих чи підзаконних актів.

Віталій Скоцик, голова Аграрної партії:

2

– Серед успіхів Аграрної партії, передусім, варто назвати те, що ми не дали вкрасти українську землю: провели 8 загальноукраїнських аграрних страйків і парламент продовжив мораторій на продаж земель сільгосппризначення.

При Аграрній партії працює експертна група, яка розробляє повний пакет законодавства щодо обігу земель та діє вже 19 профільних рад.

На Х З’їзді партії презентовано її нову сучасну символіку, оновлено керівництво. Зокрема, Політраду серйозно розширили представниками всіх областей. Ми вийшли з аграрної ніші, і сьогодні в наших лавах лише третина членів пов’язані з аграрним виробництвом. У роботі ми втілюємо найкращі практики провідних світових консервативних політичних партій: Британських Консерваторів, Республіканців США, Швейцарської народної партії, які виводили свої держави з глибоких криз.

За підсумками місцевих виборів-2015 пройшло 3700 депутатів, які працюють над захистом своїх громад по всій країні. А за потреби навіть створюють загони самооборони від рейдерів.

Партія активно залучає нових мотивованих активістів. Ми поєднали молоду енергію і досвід фахівців. До 2017 р. підійшли в повній політичній готовності, щоб узяти участь у наступних парламентських виборах.

Наталія Гордійчук, директор з розвитку бізнесу, ТОВ «Агрітема»:

2

– Нашими найкращими показниками цього року є частка ринку нових препаратів: усього за 2 сезони роботи ми отримали 10% ринку завдяки нашим новим брендам – інокулянти для сої АгріБактер, БіоБуст Плюс (Ліквід) і РізоФікс, також зареєстрували нові препарати – біофунгіцид Престоп і фосфоромобілізатор та фунгіцид Райс Пі. Крім того, підписали стратегічні угоди щодо співпраці з новими партнерами – глобальними лідерами насіннєвих технологій.

Сьогодні в нашому портфелі мікробні препарати для бобових (інокулянти і стимулятори росту), біологічні фунгіциди для картоплі, кукурудзи, зернових та бобових культур; для овочів і ягід, які вирощують у теплицях (сертифіковані для органічного вирощування), фосфоро- та сіркомобілізатори для багатьох польових культур, осмопротектори для фруктових дерев, антистресові препарати, ад’юванти тощо.

Із найсвіжіших ідей на наступний сезон – продаватимемо АгріБактер у комплекті з Райс Пі Адже ці препарати сумісні й перед нанесенням на насіння їх потрібно просто змішати – відтак отримуємо одночасно інокулянт, фосфоромобілізатор і регулятор росту з пробіотичною дією. Далі в планах – розвивати напрям насінництва бобових, розширювати лінійку мікробних препаратів.

Валерій Яковенко, співзасповник Drone.UA:

2

– Цього року ми відкрили офіс за кордоном і стали першою вітчизняною компанією, яка почала експортувати цивільні безпілотні технології.

Український ринок аграрних безпілотних технологій продовжує розвиватися, але нам вже не потрібно витрачати такі зусилля як раніше для роботи із аграріями. Технологія дронів є нині для фермерів найпростішим способом, щоб почати займатися точним землеробством. Крім роботи над безпілотникам та їх апаратної частини, ми доклали багато зусиль до обробки даних та роботи над хмарними сервісами. Завдяки розробці нових алгоритмів оцінки спектральних даних в агросекторі ми увійшли в перелік ТОП-20 найвідоміших інноваційних компаній України за версією Forbes і в ТОП-3 в агронапрямі.

Нині земельний банк клієнтів Drone.UA вже перевищує 2 млн га, це один із найбільших у світі показників.

У наступному році ми плануємо відкрити ще 3 офіси в країнах ЄС та вийти на ринки Південної Америки й Африки з нашими рішеннями для дистанційної обробки даних.

До весни 2017 р. хочемо підвищити нашу продуктивність до 100 тис. га/тиждень, від сканованих за допомогою БПЛА для точного землеробства, доповнюючи їх лабораторними польовими дослідженнями.

В’ячеслав Ворона, заступник директора з бізнес розвитку компанії «Маскіо Гаспардо Україна»:

2

– Підбиваючи попередні підсумки року можна впевнено стверджувати про позитивні тенденції розвитку українського ринку сільгосптехніки. Завдяки відносній стабілізації курсу гривні та економічної ситуації в країні ми спостерігаємо значне збільшення продажів порівняно з кризовим періодом 2014–2015 рр. Україна поряд із країнами Азії та пострадянського простору стає важливим гравцем для Maschio Gaspardo на фоні загального зниження попиту в Європі та Америці.

Наша компанія впевнено утримує свій сегмент ринку, зокрема за сівалками точного висіву. Однак, дивлячись на загальні тенденції злиття і поглинання великими корпораціями окремих виробників, ми активно модернізуємо та вдосконалюємо свій асортимент техніки. Цього року запустили на ринок України оновлені моделі причіпних обприскувачів, плугів та дискових борін. Нині активно розробляємо нові моделі сівалок точного висіву та завершуємо випробування висівної секції швидкісної сівби, яку презентуватимемо вже на міжнародній виставці Agritechnica-2017 у Ганновері.

Артем Калашнік, генеральний директор «Лемкен-Україна»:

2

– Нинішній рік для нашої компанії був дуже вдалим, а результати продажу техніки LEMKEN в Україні перевершили всі очікування. 2016 р. став рекордним за всі роки існування нашої компанії – продано понад 700 одиниць техніки. Великий попит мали навісні та причіпні плуги, стерньові культиватори, комбінації передпосівного обробітку ґрунту, причіпні обприскувачі й посівні агрегати Compact-Solitair для сівби зернових та зернобобових культур із міжряддям 125 мм і можливістю внесення мінеральних добрив. У 2016 р. ми вивели на український ринок нові короткі дискові борони Heliodor 9 із робочою шириною захвату від 2,5 до 16 м. Сподіваємося, що новий, 2017 р., стане роком нових можливостей як для самої компанії, так і для наших партнерів.

Андрій Воробйов, директор ТОВ «Грейт Плейнз Юкрейн»:

2

– Для компанії «Грейт Плейнз» цей рік був надзвичайно активним та успішним. У свій 40-й рік компанія змінила власника і відтепер входить до японської корпорації «Кубота» – провідного світового виробника тракторів та іншого сільськогосподарського і промислового обладнання.

Цьогоріч «Грейт Плейнз» упевнено продовжувала утримувати свої позиції на ринку та розвивала нові напрями продажу техніки. Вдало представлена лінійка техніки для вертикального обробітку ґрунту: агрегати «Турбо-Макс» та «Макс-Чизель», які дають змогу максимально ефективно обробити та підготувати ґрунт до сівби. Ще один технологічний напрям від нашої компанії, яким зацікавились українські фермери – висів кукурудзи, соняшнику, сої, сорго та озимого ріпаку за технологією здвоєних рядків.

У 2016 р. ми закінчили будівництво нового центрального офісу представництва «Грейт Плейнз» в Україні і тепер можемо ще оптимальніше надавати підтримку нашим дилерам і розвивати нові ринки.

Асад Лапш, генеральний директор ТОВ «КУН-Україна»:

2

– 2016 був досить цікавим і активним для КУН. Ми представили на ринку України красеня обприскувача – LEXIS, який за рівних умов (об’єм бака тощо) важить на 1 т менше за будь-який аналог. Габарити його також набагато компактніші. Плюс ще такі показники, як простота управління, надзвичайна маневреність, більша продуктивність, ідеальна стабілізація штанги завдяки системі EQUILIBRA. І ще одна новинка французького бренда – посівний комплекс Espro 6000R із робочою шириною 6 м. Притискні колеса сівалки зміщені вперед-назад відносно один одного, що запобігає утворенню земляного вала перед висівальними секціями. Сошники CROSSFLEX дають змогу сіяти на високих швидкостях: два ряди дисків відкривають рядок і забезпечують добре загортання пожнивних решток. А ще можна задавати послідовність розвороту, якісно засіваючи краї поля. Широкозахватна причіпна механічна зернова сівалка Premia 9000 TRC, широкозахватна пневматична сівалка Maxima TRX, із ґрунтообробної техніки – лущильник Optimer +1003, комбінований розпушувач Performer із шириною захвату 4 і 5 м. Власне, перелік новинок вагомий!

Із певністю можна сказати, що 2016 р. для компанії був дуже вдалим, адже ми перевиконали план продажів у 2,5 рази. А кількість нових замовлень на 2017 рік на 30% більша, ніж цьогорічний обіг.

Саймон Чернявський, Генеральний директор «МРІЯ Агрохолдинг»

2

– Тоді як 2015 був для «Мрії» вирішальним – виживе компанія чи ні – то нинішній рік став іспитом на витривалість і заклав основи «видужування» компанії. Одним із основних досягнень року стало погодженнями комітетами кредиторів та бондхолдерів «Мрії» умов реструктуризації боргу компанії, який нині становить $ 1,1 млрд. Після закінчення всіх процедур боргове навантаження агрохолдингу зменшиться втричі – до $ 330 млн. Ключовою подією кінця цього року стало засвідчення в українському суді боргових зобов’язань «Мрії» перед бондхолдерами компанії на суму $ 573 млн. Це перший випадок, коли тримачі єврооблігацій звернулися з позовом про стягнення боргу саме в український суд. Також поточні кредитори «Мрії» надали в цьому році суму $ 46 млн, що була використана в основному на фінансування посівної та збиральної кампаній і на оновлення технічного парку ($ 8,8 млн).

Станом на 1 грудня ми виплатили в бюджети різних рівнів податків на суму 292 тис. грн, підтримали низку соціальних проектів громад у регіонах на загальну суму понад 17 млн грн. Але основним проектом соціальної сфери стала активна підтримка кооперативного руху. В 2015 р. ми відкрили перший кооператив із вирощування малини, а у 2016 їх було вже вісім (молочних, ягідних, швейних), на що направили понад 1,6 млн грн.

Тетяна Сєдих, керівник захисту здоров’я тварин ТОВ «Байєр»:

2

– Рік видався непростий і водночас цікавий. Для пошуку нових рішень, які б могли підтримати вітчизняних виробників тваринницької продукції, ми почали займатися питанням підвищення рівня імунітету телят перед щепленням, адже вакцини становлять левову частку всіх витрат на ветеринарні засоби. Ми підтвердили гіпотезу, що маючи високий рівень природного імунітету, тварини вироблятимуть напруженіший та триваліший імунітет, що дасть змогу або зекономити на вакцині, або ж взагалі відмовитися від проведення деяких щеплень. Результати, отримані в Україні, були прийняті науковим комітетом та представлені на міжнародному конгресі із питань здоров’я та вирощування жуйних у Дубліні (World Buiatric Congress), де наша делегація була єдиним представником від України.

Розуміючи важливість для усіх українців питання антибіотикорезистентності, ми почали активно впроваджувати методику правильного відбирання проб молока для бакпосіву. Лише після лабораторного визначення чутливості до антибіотиків наші спеціалісти добирають препарат для лікування, а завдяки асортименту Антимаститної Програми від компанії «Байєр» можливо індивідуально підійти до вирішення проблеми.

Михайло Травецький, керівник служби тваринництва, «Кернел»:

2

– Цей рік для служби тваринництва компанії «Кернел» був досить насичений і сповнений викликів. Ми зрозуміли, що за нас ніхто й нічого не робитиме.

Ми прийняли виклики поточному року і… зібрали навколо себе команду однодумців, по-іншому підійшли до годівлі тварин, змінивши структури раціонів. Ми переглядаємо технології отримання молока та вирощування молодняку, вдосконалюємо генетику шляхом використання сексованої сперми, починаємо працювати з геномними биками і відкриваємо для себе європейську генетику. Ми організували селекційний центр, відновили і ведемо бази даних племінної цінності наших тварин. Уперше за історію незалежності «Кернел» оцінив бугаїв-плідників за потомством та визначив кращих корів та нетелей своїх тваринницьких підприємств.

Ми досягли запланованих показників, довели всім і самим собі, що маючи бажання можна не «прогнутися», а стати «над» проблемами і перемогти! Ми змінюємо стратегію, спосіб мислення, себе задля того, щоб молочний бізнес був прибутковим, щоб не пересихало «молочне джерело», щоб наші діти пили молоко, в яке ми з вами вклали душу!!! Слава Україні!!!

Аксель Ероглу, керівник відділу закупок Nestle в Україні та Молдові:

2

– У 2016 р. компанія Nestle в Україні ініціювала низку амбітних проектів у сільському господарстві, що потребують залучення інвестицій, підтримки Уряду країни та інших операторів ринку. Одним із таких є проект «Господар» зі сталого розвитку сільського господарства в Україні зі створенням спільних цінностей (впровадження 1–5 років).

Також наша компанія запустила в Україні програму RISЕ з оцінки стабільного розвитку сільського господарства, яка вже діє у 54 країнах світу. На підставі її результатів запроваджено низку проектів для агропромислового ринку, захисту довкілля, розвитку бази знань, навчання нових спеціалістів, економічної ефективності діяльності господарства, захисту екології регіонів та інтересів сільських громад. Проект RISЕ буде розвинений на базі співробітництва Сумського НАУ та Бернського Університету прикладних наук. Уже в 2017 р. понад 30 фермерських господарств України матимуть змогу пройти оцінку по RISЕ та отримати рекомендації для поліпшення результатів своєї діяльності.