ЯГІДНА ФЕРМА «ОЗЕРЯНА» – ОСТРІВЕЦЬ СИНЬОЇ ЯГОДИ

0

Не так давно на українському ринку з’явилася нова нішева ягідна культура – лохина, інтерес до якої обумовлений в першу чергу її надзвичайним смаком та цілющими властивостями.

Герой цього репортажу – Ярослав Мовчун, один із засновників ягідної ферми «Озеря- на» в Житомирській області, що спеціалі- зується на вирощуванні та продажі цієї ягоди. Ми познайомились на заході AgroTalks Day, де Ярос- лав представляв свій проект як стартап. Саме тоді з’явилося непереборне бажання відвідати цю ферму.

 «Десять років свого життя я присвятив автобіз-несу, – розповідає Ярослав, розганяючи авто по Житомирській трасі. – Якби 6 років тому хтось сказав би мені, що я стану фермером, вирощуватиму ягоди і продаватиму продукцію через соцмережі – я би ні за що не повірив у це. Однак мій вибір зовсім не випадковий, тому що я завжди хотів займатися чимось дуже цікавим, тим паче, що ця галузь активно розвивається, тут застосовують дедалі більше передових технологій. Я хочу не просто вирощувати, а саме створювати справді хороший продукт. У 2013 р. ми придбали першу ділянку і того ж літа приступили до закладки поля».

 

Експерименти з сортами і «штучні» птахи

Ми приїздимо в маленьке селище Нові Озеряни Житомирської області – тихе, мальовниче, з буяючою зеленню. Незліченна кількість поворотів, і ось перед нами ягідна ферма – будиночок та доброзичливий пес-охоронець. «Ягідник площею поки що менше 1 га, але йде підготовка до закладки поля на новій ділянці в 27 га, – коментує пан Ярослав. – Тут же ми випробовуємо різні сорти, проводимо експери- менти з живлення рослин».

Перше, що привернуло мою увагу – це крик якоїсь дикої пташки. На питання «чий це крик?» господар відповів, що це імітація крику сокола. «Найголовніший ворог посадки – це зграї птахів. Стільки шкоди, скільки завдають вони – нездатна заподіяти жодна хвороба і жоден шкідник. Ми боремося з ними як тільки можемо: користуємося звуковим відлякуванням, натягуємо магнітні стрічки».

2

Ярослав господарює на фермі разом із батьком Валентином

 

Кислий ґрунт – солодка ягода

Ми приходимо на поле й я починаю куштувати соковиту синю ягоду, а Ярослав тим часом розповідає про особливості вирощування: «Лохина росте в торф’яному субстраті, для вирощування потрібно дотримуватися певної кислотності, своє часно підживлювати, рослина боїться як надлишку, так і нестачі вологи. Для поливу використовуємо автоматизовані системи з датчиками вологості. І звичайно ж – правильне обрізування куща навесні – це основа основ гарного врожаю».

 

3

 

Урожай із перших рук

Запитую про збут. «На ягоди попит є, – відповідає Ярослав Мовчун. – Але не тільки на лохину – питають і про малину, і про ожину. Споживачі вміють рахувати гроші й хочуть купувати якісний продукт. Це і зумовлює інтерес до ягоди. Найчастіше на ринку люди погано знають товар – тому багато хто хоче придбати його з перших рук, без посередників. У нас ринок ще довгий час не буде насиченим цим продуктом, тому потрібно відкривати для себе нові ніші».

4

Лохина росте в торф’яному субстраті, для вирощування потрібно дотримуватися певної кислотності, своєчасно підживлювати, рослина боїться як надлишку, так і нестачі вологи

Ярослав піклується не лише про якість продукції, а й про належний маркетинг – ягода гарно упакована, молодий підприємець веде активні сторінки у Facebook та Instagram. За його словами, це допомагає стати ближчим до споживача і я з цим цілком згодна. 1 кг смачної ягоди разом із доставкою коштує тут 199 грн. Дуже часто Ярослав сам доставляє клієнтам товар.

 

5

Лохина є відмінним натуральним засобом для зниження рівня цукру в крові. За вмістом вітаміну С вона у кілька разів перевершує чорну смородину, її вживання сприяє зміцненню імунітету. Також ця ягода багата на каротиноїди і дуже корисна людям із проблемами зору

Окупність проекту

Окупність проекту «Фінансова віддача для мене важлива, але я не ставлю це за мету. «Озеряна» для мене – майданчик, де я тестую нові для себе речі, адже намагаюся працювати не за шаблоном. Наразі я лише вкладаю в цей бізнес ресурси і хочу оптимізувати витрати. До речі, всі хто заходять в ягідний бізнес «робити гроші» – якось не швидко їх роблять, помічали?», – розмірковує колишній автопідприємець.

Стосовно переваг і недоліків лохинового бізнесу, Ярослав коментує наступне: «Плюси – це висока маржа, цікава сфера, де потрібно застосовувати багато знань та вмінь. Мінусами є багато зовнішніх чинників, починаючи від погоди й закінчуючи корупцією в країні».

У господарстві вирощують декілька сортів лохини: Блюголд, Блюкроп, Атлантіс, Бригіта, Торо, Патріот та ін. Середня врожайність для молодої посадки – 2–3 кг із кожного куща. Лохина може плодоносити протягом 30–40 років. Урожай, залежно від сорту, збирають від початку липня до кінця серпня. У цей час на «Озеряну» запрошують 2–3 найманих робітника.

Після цієї поїздки у мене лишилися найтепліші враження. Мені здається, що майбутнє України саме в таких сімейних фермах, де цінують традиції, думають про майбутнє та вкладають у справу душу і серце. Коли ти приїздиш сюди – то відчуваєш себе не клієнтом, а старим добрим товаришем, котрий мимохідь потрапив у гості й назбирав собі тут смачної ягоди.

6

 

 

Олена Нінуа, Agroexpert (Україна)