Світові ціни на продовольство зростають уже сьомий місяць

0

Світові ціни на продовольство продовжують зростати сьомий місяць поспіль. Найбільше збільшилися ціни на молочні продукти та рослинні олії.

Про це повідомляє прес-служба Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН.

“У грудні Індекс продовольчих цін ФАО становив 107,5 пункту, що на 2,2 відсотка перевищує показник листопада. Протягом усього 2020 року базовий індекс, який відстежує щомісячні зміни міжнародних цін на популярні продовольчі товари, становив у середньому 97,9 пункту, що є трирічним максимумом і більшим на 3,1 відсотка показником у порівнянні з 2019 роком, хоча все ще більш ніж на 25 відсотків нижчим історичного піку 2011 року” – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що Індекс цін ФАО на зернові з листопада зріс на 1,1 відсотка, а за весь 2020 рік у середньому на 6,6 відсотка перевищив рівень 2019. Експортні ціни на пшеницю, кукурудзу, сорго та рис у грудні збільшилися, частково підвищившись через стурбованість умовами вирощування та перспективами врожаю у Північній та Південній Америці, а також у Російській Федерації. Протягом року експортні ціни на рис у 2020 році були на 8,6 відсотка вищими, ніж у 2019, а ціни на кукурудзу та пшеницю були на 7,6 відсотка та 5,6 відсотка вищими відповідно.

У грудні Індекс цін ФАО на рослинні олії  становив 4,7 відсотка, досягнувши найвищого рівня з вересня 2012 року. “Окрім постійного обмеження поставок пальмової олії в основних країнах-виробниках, на міжнародну торгівлю вплинуло різке підвищення експортних мит в Індонезії. Міжнародні ціни на соєву олію частково зросли через тривалі страйки в Аргентині, які вплинули як на дроблення, так і на портову логістику. Цей субіндекс в середньому становив на 19,1 відсотка більше у 2020 році, ніж у попередньому році” – зазначають у ФАО.

Індекс цін ФАО на молочні продукти збільшився на 3,2 відсотка у грудні, що було сьомим щомісячним зростанням поспіль, причому ціни на всі категорії були вищими через сильний світовий попит на імпорт, викликаний занепокоєнням щодо більш сухих та теплих умов виробництва молока в Океанії, а також високим внутрішнім попитом у Західній Європі. Проте протягом 2020 року Індекс цін ФАО на молочні продукти в середньому становив на 1,0 відсотка менше, ніж у 2019 році.

На 1,7 відсотка у грудні зріс Індекс цін ФАО на м’ясо , тоді як його середній показник за весь рік був на 4,5 відсотка нижчим за показник у 2019 році. Котирування м’яса птиці в останній місяць року зросли, зокрема через зростання імпортного попиту, особливо зі середнього Сходу, високі внутрішні продажі в ключових країнах-виробниках та несприятливий вплив спалахів пташиного грипу в Європі. Ціни на свиняче м’ясо впали незначно, під впливом припинення експорту з Німеччини на азіатські ринки в результаті спалахів африканської чуми свиней, пояснюють експерти.

Водночас Індекс цін ФАО на цукор у грудні знизився на 0,6 відсотка після помітного зростання протягом попереднього місяця. У цілому за 2020 рік субіндекс був на 1,1 відсотка вищим, ніж у 2019 році, що відображає великий сплеск імпорту з боку Китаю та збільшений попит на рафінований цукор в індонезійській харчовій та напойній промисловості, навіть незважаючи на те, що тиск вгору стримувався покращеними перспективами виробництва в Бразилії та Індії.